Drzwi ukryte, na co zwrócić uwagę?

 

Po okresie bumu na drzwi bezprzylgowe, przyszedł czas na drzwi ukryte. Charakterystyczną cechą drzwi ukrytych jest aluminiowa rama/ościeżnica (czasami dodatkowo stosowana jest specjalna płyta MDF), która zostaje wmurowana w ścianę lub wykończona płytą kartonowo-gipsową (dla uniknięcia pęknięć na połączeniach płyt gipsowych z ościeżnicą zaleca się zazwyczaj zastosowanie siatki lub flizeliny oraz konstrukcyjnej masy szpachlowej), tak aby po zakończeniu prac murarskich pozwalała na zlicowanie skrzydła ze ścianą. Zastosowanie ukrytych zawiasów 3D, posiadających regulację w trzech płaszczyznach pozwala na utrzymanie minimalistycznej stylistyki tego rozwiązania.
sara_eco

(przydkład drzwi DRE - model Sara Eco)

 

Subtelny charakter drzwi dopełnia zamek magnetyczny, którego język po otwarciu skrzydła drzwiowego pozostaje niewidoczny, dzięki czemu linia drzwi pozostaje niezakłócona.
zamek magnetyczny

(zamek stosowany w drzwiach Eclisse Syntesis Line)

 

Wypełnienie drzwi bywa różne w zależności od producenta i dodatkowych opcji jakie są przez niego oferowane: może to być "plaster miodu" (w niektórych przypadkach z podwójnym ramiakiem) lub gęstsze płyty jak np. płyta otworowa, lub np. pełna płyta MDF, które zwiększają izolacyjność akustyczną i sztywność skrzydła.

 

 

 

 

Dopełnieniem drzwi ukrytych, tak jak i drzwi klasycznych jest klamka. Wybór okucia jest sprawą bardzo indywidualna. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie klamki z wypełnieniem.

 

 

zamek magnetyczny

(Klamki firmy TUPAI)

zamek magnetyczny

 

Listwy przypodłogowe

Równie istotnym elementem pozostaje kwestia listew przypodłogowych. Zastosowanie klasycznych listew, które odstają od ściany może popsuć pożądany efekt drzwi ukrytych, dlatego warto wziąć pod uwagę zastosowanie specjalnych listew, które będą zlicowane ze ścianą podobnie jak drzwi.
Subtelny charakter drzwi dopełnia zamek magnetyczny, którego język po otwarciu skrzydła drzwiowego pozostaje niewidoczny, dzięki czemu linia drzwi pozostaje niezakłócona.

 

 

listwa Battiscopa

(zamek stosowany w drzwiach Eclisse Syntesis Line)

 

Drzwi ukryte różnią się konstrukcją i powierzchnią w zależności od producenta. Najczęściej oferowane są w gotowym wykończeniu - pomalowane farbą (mat, półmat, połysk) pokryte okleiną syntetyczną, fornirem i innymi materiałami. Ciekawą opcją jest zakup drzwi ze skrzydłem odpowiednio zagruntowanym i przygotowanym do samodzielnego malowania - w tym przypadku mamy pewność, że ściana i skrzydło nie będą różniły się odcieniem.

 

Odwrotna przylga

Pojawia się pytanie co zrobić, kiedy drzwi do pokoi mają się otwierać do wewnątrz poszczególnych pomieszczeń, drzwi do łazienki mają otwierać się na zewnątrz, a jednocześnie chcemy zachować efekt zlicowania drzwi ukrytych ze ścianami od strony przedpokoju? W tym przypadku, zastosowanie mają drzwi ukryte z odwróconą przylgą. Zdjęcie poniżej obrazuje rozwiązanie, o którym piszemy. Patrząc od strony zlicowania drzwi nie otwierają się na nas tylko w kierunku przeciwnym. Jest to bardzo interesujące rozwiązanie, które daje duże możliwości ciekawego zaaranżowania przestrzeni naszych mieszkań i domów.

 odwrotna przylga INTERDOOR

(INTERDOOR - odwrotna przylga)

 

Pomiar i montaż

Kluczowym elementem przy zamawianiu drzwi ukrytych jest dokładne przygotowanie otworów w murze do montażu ościeżnic, gdyż w przeciwieństwie do drzwi klasycznych, gdzie ościeżnica zazwyczaj jest montowana na gotowej podłodze ościeżnice ukryte montowane są na bardzo wczesnym etapie wykończenia pomieszczeń. Zastosowanie drzwi ukrytych, musi być dokonane w sposób przemyślany, obejmować konsultacje osób, które montują drzwi z innymi wykonawcami, uwzględniać grubość tynków, właściwe przygotowanie ścian w pionie i przede wszystkim uwzględnienie grubości gotowej podłogi. W przypadku montażu drzwi ukrytych wymagana jest wyjątkowa precyzja.

 

 

 

 

 

 

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna