Drzwi przesuwne - ciekawa stylistyka, oszczędność miejsca

 

Drzwi przesuwne mogą być dobrym wyborem w celu zaoszczędzenia miejsca w mieszkaniu, ale mogą też być ciekawym sposobem na urozmaicenie aranżacji wnętrza. Zaletą tego typu rozwiązania jest kompaktowość i funkcjonalność. Drzwi przesuwne poruszając się wzdłuż ściany na której są zamontowane wyłączają z powierzchni użytkowej mniej miejsca niż drzwi tradycyjne, które pokonując przy otwieraniu i zamykaniu łuk zabierają zazwyczaj około 0,8 - 0,9 metra kwadratowego powierzchni. Stosując drzwi przesuwne łatwiej też można rozplanować przestrzeń na akcesoria, które będą znajdowały się blisko drzwi. Drzwi przesuwne znajdują częste zastosowanie w przestronnych salonach, gdzie w zależności od potrzeb rozdzielają lub łączą przestrzeń wnętrza, gdy pozostają przez dłuższy czas otwarte.

 

Rodzaj drzwi przesuwnych

 

Drzwi przesuwne można klasyfikować według rozmaitych kryteriów. Podstawy podział to drzwi z system kasetowym i drzwi z system naściennym. W pierwszym przypadku skrzydło drzwiowe porusza się w specjalnej konstrukcji z kieszenią, która może zostać zabudowana płytami kartonowo-gipsowymi lub zamurowana.

 

kasety do drzwi

 
Ten typ systemu przesuwnego wiąże się z przygotowaniem odpowiedniej przestrzeni - najlepiej na etapie projektowania, choć możliwe jest również dostawienie kasety do istniejącej ściany w już istniejących, remontowanych budynkach. Kasety oferowane są najczęściej na grubość ściany 100 mm, 125 mm, 150 mm. W przypadku kaset zachodzących grubość ta może wynosić 175-225 mm. Firma Eclisse posiada bardzo szeroką gamę specjalistycznych rozwiązań, wśród których dostępne są kasety do drzwi pojedynczych i podwójnych przeznaczone do większych obciążeń (seria Ewoluto, np. zawieszenie półki na ścianie), kasety przygotowane pod okablowanie elektryczne (seria Luce), kasety bez ościeżnicy (do otynkowania, seria Syntesis Line), kasety teleskopowe pozwalające uzyskać duża szerokość w świetle przejścia, a także kaseta zachodząca, gdzie dwa skrzydła poruszają się wzdłuż równoległych osi, czy kaseta Circular do ścian, które mają formę łuku.
 
 
circular drzwi przesuwne

(przydkład drzwi DRE - model Sara Eco)

 

Systemy naścienne

 
Występują w kilku typach, zazwyczaj system naścienny z maskownicą w kolorze skrzydła i system aluminiowy, gdzie prowadnica stanowi jednocześnie maskownicę. W zależności od producenta systemy przesuwne mogą  być stosowane z ościeżnicami bądź nie. Systemy aluminiowe zazwyczaj nie mają belki dojazdowej, co nadaje im ciekawy wygląd.

Rodzaje skrzydeł

 
Większość drzwi wewnętrznych, które produkowane są jako tradycyjne - rozwierane, mogą też być wykonane w wersji przesuwnej. Najbardziej odpowiednie do systemów przesuwnych są skrzydła płaskie pełne i skrzydła o konstrukcji ramowej, gdzie nie są stosowane ramki przyszybowe. W zależności od systemu istnieje możliwość wyposażenia drzwi w zamki na klucz, pod wkładkę patentową lub zamki WC. Skrzydło nie posiada zawiasów, natomiast w dolnej części jest frezowane pod prowadnik centrujący. Skrzydła pokryte mogą fornirem, okleinami syntetycznymi, malowane, akrylem, szkłem lakobel. Obok klasycznych drzwi drewnianych, jako skrzydła drzwiowe mogą być stosowane tafle szklane, które oferowane są w kilku kolorach, gatunkach i wielu wzorach piaskowania i wykończenia.
 

Akcesoria

 
Do drzwi przesuwnych istnieje szeroki wybór akcesoriów. Różne kształty i kolory pochwytów, specjalne spowalniacze do kaset, samozamykacze, sterowanie elektryczne, fotokomórka, pilot, synchronizacja do kaset podwójnych.
 
 
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna